Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj darmową wiedzę o EL PISTOLERO Bełchatów.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

+48 794 081 465  elpistolero@adres.pl        sklep@elpistolero.pl     strzelnicaebe@elpistolero.pl

Jak uzyskać pozwolenie na  broń ?

02 marca 2020

Dla znakomitej większości ludzi, broń sportowa kojarzy się zazwyczaj z wiatrówkami, strzelaniem z kbks i mało emocjonującymi dla laików zawodami ISSF emitowanymi sporadycznie na kanałach sportowych.Pomimo tego, w naszym kraju powiększa się grono strzelców sportowych oraz osób ubiegających się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Z czego wynika rosnąca popularność sportu strzeleckiego w Polsce? Jedna z odpowiedzi kryje się w punkcie 4 (4.4) Ustawy o broni i amunicji, który definiuje broń sportową jako broń:

a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,

b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,

c) gładkolufową,

d) przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

 

W efekcie posiadacz pozwolenia na broń palną do celów sportowych, może zakupić pistolet Beretta 92, Glock 17, karabinek AR15 lub z rodziny Ak (modele pozbawione możliwości strzelania ogniem samoczynnym) strzelbę gładkolufową Mossberg 500, a nawet karabin wyborowy Dragunova SwD.Mając pozwolenie na broń sportową można posiadać niemal każdy rodzaj broni bocznego zapłonu do 6 mm, broń centralnego zapłonu kalibru do 12 mm, broń gładkolufową w każdym kalibrze oraz broń czarnoprochową również bez ograniczeń względem kalibru. Jedynym ograniczeniem jest tryb ognia. Broń do celów sportowych nie może bowiem strzelać seriami lub ogniem ciągłym.Jednak by stać się szczęśliwym posiadaczem ww. broni do celów sportowych należy przejść kilka etapów wymaganych w Ustawie o broni i amunicji.

CZŁONKOSTWO W KLUBIE SPORTOWYM LUB STOWARZYSZENIU STRZELECKIM

Przede wszystkim musimy wstąpić do klubu lub stowarzyszenia strzeleckiego na przykład do PROOBRONNEGO STOWARZYSZENIA SPORTOWO STRZELECKO KOLEKCJONERSKIEGO "SHOTGUN BEŁCHATÓW". Udokumentowane członkostwo stanowi bowiem ważną przyczynę posiadania broni i jest niezbędne w celu uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych.

Przed staniem się pełnoprawnym członkiem klubu strzeleckiego, konieczne jest odbycie stażu (zazwyczaj 3-miesięcznego) kandydackiego, podczas którego zobowiązani jesteśmy do określonej w regulaminie klubu odpowiedniej ilości treningów strzeleckich pod okiem instruktora. Stawiając pierwsze kroki jako przyszli strzelcy sportowi, zapoznajemy się z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią, regulaminem strzelnicy oraz uczymy się podstaw strzelania. Koszty stażu to głównie koszt wystrzelonej amunicji, możliwe jednak, że będziemy zobowiązani do jakiejś symbolicznej wpłaty. Staż kandydacki kończy się egzaminem kompetencyjnym, oceniającym nasze praktyczne umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią oraz wystawieniem opinii Instruktorów. Ostateczną decyzję podejmuje Zarząd Klubu, poręczenie przez obecnego członka klubu może stanowić dodatkowy atut.

Stając się pełnoprawnym członkiem Klubu zobowiązani jesteśmy do wniesienia opłaty wpisowej (około 200-500 zł zależy od klubu i regionu) i składki rocznej (od 200 zł w górę). Po 3 miesiącach członkostwa możemy przystąpić do egzaminu na Patent Strzelecki. Dokument ten potwierdza posiadanie przez nas kwalifikacji sportowych i jest niezbędny do ubiegania się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Klub macierzysty zgłasza chętnych na egzamin oraz organizuje zazwyczaj kurs przygotowawczy, na którym otrzymamy spory zakres wiedzy do przyswojenia oraz zapozna nas z detalami egazminu.

PATENT STRZELECKI

Do przystąpienia do egzaminu, konieczne jest ważne orzeczenie lekarza medycyny sportowej oraz dokument tożsamości ze zdjęciem. Badanie można wykonać wcześniej lub bezpośrednio przed egzaminem, jego koszt to około 50 zł. Egzamin na patent strzelecki będzie nas kosztował 400 zł.

Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to test zawierający 10 pytań. Na pierwsze 4 pytania musimy odpowiedzieć bezbłędnie, w kolejnych 6 pytaniach dopuszczalne jest popełnienie jednego błędu. Jeśli przestudiowaliśmy wcześniej Ustawę o broni i amunicji oraz zaznajomiliśmy się z regulaminami strzelectwa sportowego, to test nie powinien sprawić kłopotów. warto jednak dokładnie wczytać się w pytania, są one bowiem dosyć podchwytliwie formułowane, co może doprowadzać do błędnych odpowiedzi.O wynikach egzaminu teoretycznego jesteśmy informowani od razu, jeśli go nie zaliczymy, nie przystępujemy do drugiej części - praktycznej.Przeczytaj przykładowe pytania na egzaminie na patent strzelecki 

Część praktyczna sprawdza nasze umiejętności posługiwania się bronią w trzech dyscyplinach: pistolecie, karabinie i strzelbie. Do nas należy decyzja, czy chcemy strzelać we wszystkich dyscyplinach, zachęcamy jednak, by spróbować zdawać komplet. Opłata za rozszerzenie patentu po egzaminie wynosi 200 zł, egzamin poprawkowy 100 zł.Strzelamy zazwyczaj z pistoletu bocznego zapłonu (lub pneumatycznego), karabinka bocznego zapłonu (lub pneumatycznego) i strzelby gładkolufowej. Wymagane jest uzyskanie określonego przez Instruktora skupienia, najważniejsze jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz postępowanie zgodnie z komendami instruktora. Za zgodą prowadzącego strzelanie, możliwe jest poprawkowe strzelanie od razu na miejscu. Jeśli zachowamy zasady bezpieczeństwa i wykażemy się podstawowymi umiejętnościami strzeleckimi, wynik powinien być pozytywny. Po upływie miesiąca otrzymamy listownie patent strzelecki, na podstawie którego możemy wystąpić w klubie o licencję sportową. Koszt licencji na jeden rok to 50 zł.

LICENCJA SPORTOWA

Licencja sportowa ważna jest rok, do jej utrzymania (w kolejnym roku) konieczny jest aktywny udział w zawodach. Jeśli nasz patent obejmuje 3 dyscypliny: pistolet, karabin, strzelba, konieczne jest zgromadzenie 8 komunikatów, tj. 4 starty w dyscyplinie głównej (domyślnie pistolet) 2 z karabinu i 2 ze strzelby. Taką ilość komunikatów bez problemu zdobędziemy podczas udziału w 2-3 zawodach strzeleckich. Duża ilość startów podkreśla nasz aktywny udział w sporcie strzeleckim, co może być przydatne np. podczas składania wniosku o większą ilość jednostek broni.

Według obowiązującej ustawy, składając wniosek o broń do celów sportowych, nie musimy przedstawiać komunikatów z zawodów, może zdarzyć się jednak sytuacja, że będziemy proszeni o ich przedstawienie.

WNIOSEK O POZWOLENIE NA BROŃ DO CELÓW SPORTOWYCH

Mając patent strzelecki, aktualną licencję i zaświadczenie o członkostwie w klubie lub stowarzyszeniu strzeleckim, możemy udać się na badania lekarskie. Lista upoważnionych lekarzy jest dostępna na stronie każdego WPA. Koszt badań to 400-600 zł. Ważność orzeczenia lekarskiego wynosi 3 miesiące.Przed nami test psychologiczny, matryce Ravena, rozmowa z psychiatrą, badanie wzroku oraz lekarz orzecznik, który podejmuje ostateczną decyzję o naszej zdolności do uprawiania sportów strzeleckich.

Po przejściu badań pozostaje przygotowanie wniosku o pozwolenie na broń palną do celów sportowych. Przykładowe wnioski można z łatwością znaleźć w sieci. Spełniając przesłanki formalne, teoretycznie musimy otrzymać pozwolenie, może jednak zdarzyć się sytuacja, że będziemy musieli szczegółowo wytłumaczyć, do czego potrzebna nam wnioskowana ilość broni.

Wymagane dokumenty i zaświadczenia:

1. Ksero patentu strzeleckiego (oryginał do wglądu)

2. Ksero licencji (oryginał do wglądu)

3. Zaświadczenie o przynależności do klubu strzeleckiego/ stowarzyszenia o charakterze strzeleckim

4. Zaświadczenie lekarskie (oryginał)

5. Zaświadczenia do psychologa (oryginał)

6. Potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej 242 zł na konto Urzędu Miasta prypisanego do Wojewódzkiej Komendy Policji

 7. Dwa zdjęcia w formacie 3cm x 4cm

8. Wniosek na wydanie pozwolenia na broń palną sportową

9. Wykaz zawodów, w których braliśmy udział (opcjonalnie)

PROMESY NA ZAKUP BRONI

Po upływie 30 dni, otrzymamy decyzję administracyjną o przyznanym pozwoleniu na broń do celów sportowych. Ostatnim krokiem jest przesłanie do WPA wniosku o wydanie promes (koszt jednostkowy 17 zł) umożliwiających zakup broni. Promesy są wydawane bezterminowo, możemy zatem wystąpić o wydanie wszystkich promes lub przed każdorazowym zakupem broni. Pamiętajmy jednak, że czas oczekiwania to 7 dni. Po otrzymaniu promes możemy już dokonać legalnego zakupu broni palnej. Po jej nabyciu, mamy tylko 5 dni na dokonanie rejestracji w WPA. W tym celu możemy osobiście stawić się w WPA (z wnioskiem i ksero dowodu zakupu) lub wysłać je pocztą. Przy rejestracji pierwszej broni otrzymamy legitymację posiadacza broni, która powinna nam zawsze towarzyszyć w momencie przenoszenia broni oraz zakupu amunicji.

Zobacz nasze produkty:

Czytaj więcej

02 marca 2020
W naszej małej zbrojowni posiadamy różnego rodzaju i kalibru broń długą i krótką, karabiny, pistolety,
05 grudnia 2019
Do wyboru mają Państwo gotowe pakiety strzeleckie jak również możliwość stworzenia Swojego własnego pakietu.
30 listopada 2019
Nasza bogata oferta usług przygotowanych specjalnie dla Was obejmuje wszystko co jest związane z strzelectwem.