Pistolet Glock 19 Gen 4

Glock – pistolety opracowane i produkowane przez austriacką firmę Glock GmbH z Deutsch-Wagram, założoną w 1963 przez Gastona Glocka – specjalistę od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych (wcześniej firma produkowała, między innymi, parasole). W maju 1980 armia austriacka ogłosiła konkurs na opracowanie zupełnie nowego wzoru pistoletu. Do konkursu mogły stanąć tylko firmy austriackie. W ciągu 6 miesięcy w biurze projektowym firmy opracowano prototyp pistoletu, który stał się światowym hitem i zyskał miano "broni XXI wieku". W 1982 przyjęto go (jako P-80) do uzbrojenia wojska i policji austriackiej. Wkrótce broń wprowadzono również do uzbrojenia armii holenderskiejnorweskiej i szwedzkiej. Na bazie tego pistoletu powstało wiele wersji o różnym przeznaczeniu, różniących się głównie kalibrem stosowanej amunicji, wymiarami zewnętrznymi i masą. Do 2004 sprzedano łącznie, w 100 krajach, około 2,5 miliona pistoletów, z czego około 250 000 – do USA.

Pistolety Glock stały się pierwszą nowoczesną bronią zachodnią wprowadzoną w większej liczbie na wyposażenie polskiej Policji (31 grudnia 1996 roku modele Glock 17 i 19, a w 2001 roku Glock 26) – łącznie w 2009 roku posiadano ich 14.260.

Opis konstrukcji

W pistolecie Glock 17 zastosowano mechanizm ryglowy z przekoszeniem tylnej części lufy względem zamka, na skutek współdziałania odpowiednich powierzchni ogona lufy i gniazda ryglowego szkieletu pistoletu. Funkcje rygla spełnia górny występ zgrubienia tylnej części lufy, a opory ryglowej – przednia, górna krawędź okna wyrzutowego łusek, odpowiednio wyprofilowanego w zamku. W zamku umieszczono sprężynujący wyciąg, natomiast sztywnym wyrzutnikiem jest występ kadłuba mechanizmu spustowego. Mechanizm uderzeniowy typu iglicznego ma dwustopniowo napinaną iglicę, napędzaną sprężyną uderzeniowąIglica jest częściowo napinana podczas powrotu zamka, pełne zaś jej napięcie i zwolnienie następuje wyłącznie po całkowitym ściągnięciu języka spustowego. Mechanizm spustowy Safe Action z częściowym samonapinaniem. Prowadzenie ognia pojedynczego zapewnia przerywacz. W pistolecie zastosowano potrójny system zabezpieczenia przed strzałem przypadkowym: jeden zewnętrzny – spustowy oraz dwa wewnętrzne – igliczne. Zabezpieczenia są kolejno zdejmowane w trakcie naciskania na język spustowy. System zabezpieczeń broni zapewnia bezpieczne użytkowanie pistoletu z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, co znacznie skraca czas użycia broni. Nie pozwala natomiast na ponowne napięcie i wyzwolenie mechanizmu uderzeniowego w razie niewypału – konieczne jest przeładowanie pistoletu poprzez odciągnięcie zamka.

Broń jest zasilana z dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 17 nabojów lub wydłużonego magazynka 19-nabojowego. Glock 17 ma mechaniczne przyrządy celownicze – stałe, zaopatrzone standardowo w kontrastową plamkę na muszce i obwódkę na szczerbince. Mogą być również zakładane przyrządy celownicze regulowane lub nocne.

 

Podczas konferencji IACP 2018 (International Association of Chiefs of Police), która odbędzie się w dniach 6-9 października w Orlando na Florydzie, planowana jest prezentacja kolejnych austriackich pistoletów samopowtarzalnych Glock. Modele jakie dołączą do rodziny legendarnych konstrukcji strzeleckich to G45 oraz G17 i G19 Gen. 5 MOS (Modular Optic System), wszystkie zasilane nabojem 9 mm x 19 (Glock gen. 5 Larrego Vickersa, 2018-05-28).

Glock 45 jest odmianą 9-mm modelu 19X poddaną niewielkim modyfikacjom w postaci dodania nacięć w przedniej części zamka, zmiany koloru i pozbawienia zaczepu linki zabezpieczającej. Premiera podczas IACP 2018 pozwala sądzić, że austriacki producent będzie kierował model do służb mundurowych.

Glock 45 jest nieznacznie zmodyfikowanym wariantem zdobywającego popularność modelu 19X. Podobnie do poprzednika przygotowanego na potrzeby amerykańskiego programu Modular Handgun System, broń jest połączeniem szkieletu zaczerpniętego z G17 i zamka oraz lufy G19. Glocki 19X i 45 na pierwszy rzut oka odróżnia kolor (czarny dla G45 i piaskowy dla 19X), ponadto w G45 zastosowano nacięcia w przedniej części zamka ułatwiające kontrolę stanu załadowania komory nabojowej (SHOT Show 2018: Nowości Glocka, 2018-01-04).

Ciekawostką jest druga już premiera modelu G34 Gen. 5 MOS, tym razem wyposażonego w nacięcia w przedniej części zamka. 

Ten drugi pozbawiono też obecnego w 19X zaczepu do linki zabezpieczającej. Można założyć, że pistolet w standardzie kompletowany będzie z polimerowymi przyrządami celowniczymi i magazynkami o pojemności 17 nabojów. Te i pozostałe cechy G45 łączy z pistoletami Glock piątej generacji (Limitowany Glock FS, 2017-04-28).

Kolejnymi nowościami jakie pojawiły się na IACP 2018 były modele G19 i G19 MOS Gen. 5, przygotowane fabrycznie do przyjęcia miniaturowych celowników kolimatorowych takich jak Trijicon RMR czy Leupold Deltapoint. Podobnie jak G45 oba warianty wyposażono w zamki z przednimi nacięciami, charakterystycznymi dla wariantów FS (Forward Serrations) istniejących modeli. Co ciekawe, w linii MOS pistoletów Glock piątej generacji jest już obecny model G34, mimo to swoją premierę w październiku będzie miała jego odmiana z przednimi nacięciami zamka.

 
           

 

     

  2. Glock 17 kal.9x19

16 August 2020

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robimy

Strzelectwo rekreacyjne z broni palnej      -broń palna krótka; pistolet,rewolwer,         -broń palna długa; karabin powtarzalny    sztucer i samopowtarzalny AK47, M16,  -broń palna gładkolufowa; strzelba pump    action,dubeltówka,                                                -sprzedaż wyposażenia i akcesoriów              strzelca                                                                             

Osoby niepełnoletnie strzelają za zgodą oraz w obecności rodziców lub opiekuna pełnoletniego.    Do strzelania nie będą dopuszczone osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

                     Przydatne informacje