Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj darmową wiedzę o EL PISTOLERO Bełchatów.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

+48 794 081 465  elpistolero@adres.pl        sklep@elpistolero.pl     strzelnicaebe@elpistolero.pl

Od podstaw

03 marca 2020

W skrócie: Podstawy zasad bezpieczeństwa obsługi i budowy broni palnej.

Dla kogo to wydarzenie: Dla osób które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z bronią palną.

Lokalizacja: Nasza strzelnica EL PISTOLERO Bełchatów.

Termin: Do uzgodnienia

 

STRZELECTWO – JAK ZACZĄĆ?

Jeszcze parę lat temu rekreacyjne strzelanie uchodziło w Polsce za hobby bardzo niszowe. Słaba dostępność broni i strzelnic powodowała, że tylko nieliczni mieli dostęp do tego typu rozrywki. Dziś powoli się to zmienia – z powodu wzrostu popularności broni i ilości strzelnic, ale także dlatego, że niestabilna sytuacja międzynarodowa skłania wiele osób do sprawdzenia i wyćwiczenia się w roli posiadacza sprzętu strzelającego. Jak zatem rozpocząć przygodę ze strzelectwem?

 

 

Od czego zacząć?

Po prostu trzeba znaleźć strzelnicę we własnej okolicy i pójść tam z dobrymi chęciami. Można też wyszukać w sieci firmy, które zajmują się szkoleniami strzeleckimi i skorzystać z ich usług. Generalnie strzelanie odbywa się wyłącznie w obiektach do tego przystosowanych, a więc właśnie na strzelnicach, ale też na wynajętych poligonach. Na początek najlepsza będzie strzelnica oferująca programy szkoleniowe dla żółtodziobów.Dlatego ZAPRASZAMY do nas na strzelnicę EL PISTOLERO.

Pasja z przypadku

W naszym kraju przygoda ze strzelectwem zazwyczaj zaczyna się zupełnie przypadkowo - ktoś szuka ciekawego pomysłu na prezent, ktoś inny chce spędzić czas w nietypowy sposób i znajdują ofertę strzelnicy. Niektórzy łapią bakcyla i strzelanie staje się ich pasją. Jeszcze inni chcieliby zaznajomić się z różnymi typami broni, szukają więc sposobu, by zrealizować to marzenie.

Od kilku lat popularność strzelania sportowego i strzelnic nieustannie rośnie. Jest to doskonała rozrywka pozwalająca nie tylko wyćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, ale uczy skupienia, odpręża i relaksuje. Pozwala się całkowicie oderwać od spraw świata zewnętrznego. Co ciekawe, choć broń kojarzy się większości z nas jako pasja męska, nie brakuje też strzelających kobiet.

Pozwolenie na broń nie jest konieczne

W tej chwili dobre strzelnice znajdują się w większości dużych polskich miast. Skorzystać z nich może w zasadzie każdy, kto ukończył 18 lat (w części strzelnic także dzieci w towarzystwie rodzica tak jest u nas). Pozwolenia na broń nie są konieczne, o ile korzysta się ze sprzętu strzelnicy i na jej terenie, co w początkowym okresie będzie raczej normą. Nie jest to zatem sport - jak się powszechnie wydaje - zamknięty i dostępny wyłącznie dla nielicznych. Tak naprawdę strzelać mogą wszyscy chętni.

Kierunek: strzelnica

Jak wspomniałem wcześniej, najlepiej wybrać się na dobrą, koncesjonowaną strzelnicę - tam będziesz mógł nauczyć się strzelania pod okiem instruktora, który zaznajomi cię ze sprzętem. W strzelnicach najczęściej dostępne są karabiny bojowe, pistolety, krótka oraz długa broń sportowa (m. in. Walther, pistolety CZ, Beretta, MAG 95, Colt, Smith & Wesson oraz karabinki CZ455, Ruger, Remington i wiele wiele innych).

Zaczyna się zazwyczaj od strzałów do nieruchomego celu (stojącej tarczy), ale z czasem, gdy umiejętności ci na to pozwolą, pojawią się cele bardziej dynamiczne oraz na przykład rzutki.

Warto wiedzieć, że broń sportowa to broń strzelająca wyłącznie ogniem pojedynczym, która nie ma możliwości strzelania seriami ani ogniem ciągłym, tak jak  UZI czy słynny Kałasznikow aczkolwiek i taka istnieje możliwość. Dobrze też pamiętać, że różne strzelnice oferują różne usługi. Są takie, na których postrzelasz tylko do celu statycznego, inne oferują więcej możliwości, warto to sprawdzić przed wizytą.

Ile to kosztuje?

Powiedzmy sobie od razu, strzelanie nie jest sportem tanim. W większości strzelnic należy zapłacić za wynajęcie stanowiska do strzelania, a jeśli jesteś osobą początkującą, trzeba też pomyśleć o osobistym instruktorze. Zapłacić trzeba też oczywiście za amunicję do broni. Poniżej przykładowe ceny obowiązujące na strzelnicy, co nie znaczy, że ceny te są sztywne jest wiele czynników które mogą podnieść koszt zabawy lub obniżyć :

  • stanowisko (oś 25 m) od 20 zł za 30 minut
  • instruktor od 50 zł za 60 minut
  • wynajem osi dynamicznej od 200 zł za 60 minut
  • amunicja (w zależności od typu broni) od 1 zł wzwyż za strzał.

Wiele strzelnic oferuje też karnety (także dla początkujących), które w pakiecie dają dostęp do wszystkich opcji w ramach określonego limitu strzałów i rodzajów broni. Przy wykupieniu pakietu mamy zagwarantowaną opiekę instruktora oraz szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, posługiwania się bronią oraz podstawowych technik strzeleckich.

Koszty takich pakietów są różne, od 150 do nawet 1000 zł i więcej, ale w pakietach najdroższych zazwyczaj otrzymujemy możliwość strzelania z prawdziwych karabinów maszynowych zasilanych taśmą, a także innego rodzaju najciekawszej broni i oczywiście mamy do dyspozycji większe limity amunicji.

Krok drugi - klub strzelecki

Jeśli spodoba ci się to, czego doświadczysz na strzelnicy, możesz iść dalej i zapisać się do klubu strzeleckiego lub stowarzyszenia, na przykład takiego jak PROOBRONNE STOWARZYSZENIE SPORTOWO STRZELECKO KOLEKCJONERSKIE "SHOTGUN BEŁCHATÓW". Dzięki temu znajdziesz się pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora. Umożliwi ci to doskonalenie umiejętności na wyższym poziomie, da przepustkę do rywalizacji i uczestniczenia w zawodach strzeleckich.

Wewnątrz klubów strzeleckich ćwiczy się strzelanie statyczne i dynamiczne do celów stojących i ruchomych. Jednocześnie uczestnicy mają możliwość starania się o patent strzelecki i licencję zawodnika strzelectwa sportowego. Przy okazji ciekawostka - strzelectwo sportowe to jedna z niewielu dyscyplin sportu, w których duże sukcesy odnoszą dojrzali zawodnicy, wszak nie tyle kondycja fizyczna, co dobry cel i koordynacja ruchów są tu najważniejsze. Jeśli więc okaże się, że masz talent i dobre oko, droga do międzynarodowej kariery będzie otwarta ;-)

Zanim staniesz się pełnoprawnym członkiem klubu strzeleckiego, trzeba obowiązkowo odbyć staż (najczęściej 3-miesięczny), podczas którego zobowiązany będziesz do odbycia określonej ilości treningów strzeleckich pod okiem instruktora. Staż kandydacki kończy się egzaminem kompetencyjnym, w czasie którego są oceniane praktyczne umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Swoje opinie wystawiają też instruktorzy. Finalną decyzję o członkostwie podejmują władze danego klubu czy stowrzyszenia.

Własna broń

Po 3 miesiącach członkostwa w klubie strzeleckim możesz już zacząć myśleć o posiadaniu własnej broni sportowej. Po takim czasie można bowiem przystąpić do egzaminu na Patent Strzelecki, który z jednej strony potwierdza posiadanie przez nas kwalifikacji sportowych, z drugiej jest praktycznie niezbędny do ubiegania się o pozwolenie na broń sportową. Mając już patent strzelecki i licencję sportową możesz rozpocząć formalne starania o uzyskanie administracyjnego pozwolenia na posiadanie własnej broni.

Procedura okazuje się być niezwykle drobiazgowa. Składają się na nią zarówno badania lekarskie, jak i ocena psychologiczna (z badaniem poziomu inteligencji za pomocą matryc Ravena włącznie) a nawet rozmowa z psychiatrą. Po ich przejściu i uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymasz pozwolenie na posiadanie własnej broni.

 

Na koniec ostrzeżenie. Zanim wybierzesz się na strzelnicę, musisz wiedzieć jedno: każdy celnie oddany strzał sprawia, że masz ochotę oddać kolejny, a potem następny. Tego bakcyla naprawdę łatwo złapać :-)

    Z  A  P  R  A  S  Z  A  M  Y  

Zobacz nasze produkty:

Czytaj więcej

02 marca 2020
W naszej małej zbrojowni posiadamy różnego rodzaju i kalibru broń długą i krótką, karabiny, pistolety,
05 grudnia 2019
Do wyboru mają Państwo gotowe pakiety strzeleckie jak również możliwość stworzenia Swojego własnego pakietu.
30 listopada 2019
Nasza bogata oferta usług przygotowanych specjalnie dla Was obejmuje wszystko co jest związane z strzelectwem.